Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


unicard:mzfloaderMZFLoader

MZFloader je velmi krátký zavaděč, který je obvykle spouštěn z emulovaného SRAM disku nebo Quick disku. Po zavedení MZFloader prohlédne soubor mzfloader.cfg a spustí program v něm uvedený (obvykle Unicard Manager).


SRAM (SROM) disk

     Unicard po resetu nastaví počítači dočasně bez ohledu na konfigurační soubor vlastní SRAM disk s MZFloaderem a ten je natažen a spuštěn. Tato funkcionalita poměrně dobře funguje na MZ-1500, ale na MZ-800 není zcela spolehlivá. Někdy pomůže vstoupit do monitoru klávesou M (nebo M+Reset) a MZFloader ze SRAM disku spustit přes příkaz EB. Po zavedení MZFloader prohlédne soubor mzfloader.cfg a spustí program v něm uvedený (obvykle Unicard manager). Pak teprve nastaví RAM (SRAM) disk podle obsahu příslušného konfiguračního souboru ramdisc.cfg. Pokud nepotřebujete aktivně využívat RAM disk, můžete do něj přímo vložit mzfloader.ram, což funguje lépe, ale je třeba si dát pozor na přepsání RAM disku například při spuštění BASIC nebo CP/M.


Quick disk

     Pokud nepotřebujete pro práci aktivně využívat Quick disk, je ideální startovat MZFloader z něj. Do zařízení QD: vložte mzfloader.mzq (pokud vám nejde spustit Unicard manager, můžete cestu k němu zapsat na SD kartu do souboru qd.cfg na PC, což je ekvivalent této operace). Pokud emulace QD: nebyla aktivní, je potřeba vypnout a zapnout počítač. Spouštění zavaděče MZFloader z QD: je spolehlivé na všech platformách. Pokud tedy potřebujete jen spouště MZF programy a hry, je to prozatím doporučené a zřejmě nejpohodlnější řešení. Současně pokud máte vloženou disketu v některé z virtuálních floppy, použijte Q+Reset pro přímé načtení QD: místo spuštění FD:, které má jinak vyšší prioritu.


SRAM (SROM) nebo Quick disk

     Volitelně můžeme startovat přes Q+Reset z emulovaného Quick disku nebo přes M+Reset a příkaz EB z emulovaného SRAM disku.

unicard/mzfloader.txt · Poslední úprava: 2018/10/14 22:47 (upraveno mimo DokuWiki)