Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


unicard

Unicard mk3b


Unicard (Unikarta) je karta pro počítače SHARP MZ-700, MZ-800 nebo MZ-1500 umožňující snadné spouštění MZF/MZT souborů z microSD karty, emulující standardní SHARP periferie (FDD, QD, RAM, …) a poskytují VGA výstup a další vstupy a výstupy (USB, RS-232, Ethernet, PS/2, audio).

Aktuální verze Unicard Mk3b

Spouštění MZF/MZT souborů z microSD karty umožňuje Unicard Manager, který se sám spouští přímo z Unicard. Karta umí emulovat standardní SHARP periferie jako je Quick Disk, různé RAM disky (RAM, SRAM, SROM, EMM), disketový řadič se 4 floppy mechanikami, sériový interface, KANJI a slovníkovou kartu a také nově vytvořené periferie, jako je aritmetická jednotka ALU, RTC a potencionálně další, protože firmware je stále aktualizován. Unicard nabízí několik komunikačních rozhraní (Ethernet - HTTP server, USB a RS-232 - USARTShell, 8-bit API MZFRepo). Díky použitému výkonnému MPU STM32F429 je počet součástek minimální a karta umožňuje výstup obrazu na VGA prostřednictvím interní emulace GDG.

Konfigurace Unicard, emulovaných periferií i update firmware se provádí přes soubory na microSD kartě ve formátu FAT32. Na microSD kartě jsou uložené i soubory MZF/MZT pro přímé spouštění, případně obrazy floppy disků, quick disků, RAM disků a další.

První Unicard vyvinuli Michal Hučík a Václav Peroutka. Na ně později navázal Bohumil Nováček (NOBOMI), který použil výkonnější MPU, odstranil CPLD a přidal možnost emulace video na VGA. Poslední verze Mk3b je používána od roku 2014 a přesto, že firmware byl hodně rozšířen (na vývoji se v poslední době hodně podílel Michal Medek), je stále v základních funkcích kompatibilní s původní Unicard Michala Hučíka a Vaška Peroutky.


Unicard 1. generace

První Unicard Michala Hučíka a Václava Peroutky, ATMega verze (vývoj byl zastaven). Zdrojové kódy a schéma jsou dostupné přes SVN na sourceforge.


Unicard 2. generace

Druhá Unicard Michala Hučíka a Václava Peroutky, STM32F101 verze.

Unicard 2. generace

Unicard 3. generace

Třetí Unicard Bohumila Nováčka označená UNICARDmk3, STM32F407VE verze.

Unicard 3. generace

Unicard 3. generace inovovaná

Inovovaná třetí verze Unicard označená UNICARDmk3b, STM32F429VGT6 verze.


Odkaz na sourceforge vede na původní firmware, který byl od té doby přesunut na GIT a výrazně aktualizován. Přístup je k dispozici na vyžádání.

Prototyp inovované Unicard 3. generace
Inovovaná Unicard 3. generace

Prototyp Unicard 3. generace inovované pro MZ-700

Inovovaná třetí verze Unicard označená UNICARDmk3c, verze v přípravě pro MZ-700.

Prototyp inovované Unicard 3. generace pro MZ-700

Speciální poděkování

  • Michal Hučík,Václav Peroutka - za návrh konceptu, vytvoření 1. a 2. verze Unicard, FW a Unimanager
  • Martin Lukášek - za trpělivost, pomoc při tvorbě Unicard dokuwiki, možnost převzít informace z článků na jeho www stránkách a z rozpracovaného popisu Unicard a samozřejmě za spoustu dalších věcí, jejichž výčet by přesáhl kapacitu dokuwiki a proto je nebudu uvádět ;-)
  • Michal Medek - za dlouhé telefonní hovory plné drahocenných informací, HW, SW a FW ;-)
  • Bohumil Nováček - za jeho skvělé nápady na nový HW, kterým dělá radost ostatním, SW a FW ;-)
  • Adam Tušer - díky jeho trpělivosti s tátou a jazykové vybavenosti, jsou tyto stránky bez velkých obětí z mé strany přeložené do angličtiny

Zdroje informací

Pokud budete mít nějaké náměty na vylepšení stránek nebo objevíte chyby, pište na adresu uunek“zavináč”yahoo“tečka”com

Unicard dokuwiki: zpracoval uunek

unicard.txt · Poslední úprava: 2018/10/17 10:47 (upraveno mimo DokuWiki)